המרחב השלישי

12:00
20-12-2019
גלריית בית הגפן

אגף חדש לאמנות וחינוך


המרחב השלישי
שאלות מוכרות – מפגשים חדשים
الفضاء الثالث
أسئلة معروفة – لقاءات جديدة
בית הגפן, מרכז תרבות ערבי-יהודי, רחוב הגפן 2 ושדרות הציונות 33, חיפה|
beit-hagefen.com
 _____________
המרחב השלישי
אגף לאמנות וחינוך בבית הגפן
באגף המתפרס על פני קומה שלמה מוצבות תחנות פעילות המזמינות לחקור שאלות מוכרות וממדים חדשים בנוגע לזהות ולשייכות בחברה מרובת-תרבויות. המבקרים מוזמנים להתערב בתכנים ולהתאים אותם לסיפור הייחודי שלהם. זו הזדמנות למפגש עם חוויות, זיכרונות וסיפורים, עם מה שאנחנו כבר יודעים ומה שעדיין איננו יודעים על עצמנו ועל אחרים.
ברוכים הבאים, תרגישו בבית!
 _______________________
על גישת המרחב השלישי
בית הגפן, מרכז תרבות ערבי-יהודי הממוקם בוואדי ניסנאס בחיפה, מציע מגוון אירועי תרבות ופעילויות חינוכיות. פעילויותינו מבוססות על האמונה כי מפגש והיכרות הדדית עם תרבות אחרת, על הסיפורים והנכסים התרבותיים והרוחניים שלה, חשובים לשבירת המחיצות ובניית האמון בין הקבוצות המגוונות המרכיבות את החברה בחיפה ובישראל.
 
במרחב השלישי, האגף לחינוך ואמנות של בית הגפן, אנחנו מציעים מפגשים וסדנאות המשלבים יצירות אמנות והפעלות המתמקדות בהיבטים של זהות ושייכות. הפעילויות פותחו בעקבות ניסיון רב-שנים של הדרכת קבוצות מכל קשת האוכלוסיה, והן נועדו להקנות כלים למורכבויות שמזמנים החיים בחברה מרובת-תרבויות.
המרחב השלישי הוא מקום שבו מתאפשר מפגש בין שונים, שבו כל אחד יכול לראות ואף לקבל את השונה ממנו בלי לוותר על זהותו הייחודית.
------------------
בית
בתערוכת הקבע של המרחב השלישי כל העבודות קשורות למושג "בית", המשמש כעוגן לזהות ושייכות. כאן תוכלו למצוא ארון מטבח ובו חפצים מפתיעים, שאין סיכוי שתמצאו אותם אצלכם במטבח, רצפת דירת מגורים עשויה כולה מתבלינים, תוכלו לשבת בנוחות בסלון ולהקשיב לסיפור סינדרלה במרוקאית או לצפות מהחלון בגרפיטי של קבוצת ברוקן פינגאז, העוסק במיתולוגיות חיפאיות. הפעילות בתערוכה מזמינה את המשתתפים להתערב ולהוסיף פרשנויות וסיפורים לעבודות. הדיונים נערכים בפינת המפגש, שעוצבה בהשראת סלון האירוח הדרוזי על ידי רמי טריף. 
 
מעבדה
במעבדה לזהות חזותית, המעצבת רוני לויט מנסה להבין את חיפה דרך נתונים מקריים ופרשנות סובייקטיבית. המבקרים בודקים כיצד סטטיסטיקה ונתונים עשויים לסייע להגדרות של זהות או להכשילן, ומתנסים בהרחבה ובצמצום של הגדרה אישית וקבוצתית.
 
קולנוע
חלל צפייה ובו מגוון סרטים העוסקים בחסמי שפה, בדעות קדומות ובתסכול הנובע מכך שפערי תרבות ושפה מונעים מאיתנו לפענח כשורה מסרים וכוונות. הסרטים מקורם במגוון אמנים ומוסדות, ומשמשים כלי אפקטיבי למפגש עם מציאויות ודילמות המתקיימות במעגלים מקבילים לשלנו.
 
הכיכר
מדרגות הכיכר משמשות למנוחה ולמפגש לא-פורמלי. האמן דיווי בראל יצר בכיכר סביבה המחברת בין בנייני מגורים בחיפה לנופים חלומיים בארצות רחוקות ומאפשרת הפוגה ונשימה למי מאיתנו שעדיין לא התרגל לכך ש״פה זה לא שוויץ״.

סדנה
חדר מלאכה שבו ניתן ללמוד על מלאכות-יד מסורתיות של תרבויות שונות במרחב המקומי. בחלל זה נערכות סדנאות חפצים, שהמשתתפים בהן מפענחים הקשרים ומשמעויות של כלים ממסורות שונות, ודרכם נחשפים זיכרונות ורגשות המעניקים רובד נוסף לשיח הבין-תרבותי.

סטודיו
חלל להתאספויות גדולות, הופעות והרצאות, שתכולתו עד 120 איש. כמו כן ישנו במבנה אודיטוריום (אולם תאטרון) שתכולתו עד 200 איש.
 
_________________________
פאטמה שנאן | שטיחים על גג שטוח
2017, הקרנת וידאו 06:06 דק׳
 
ברוקן פינגאז | חיפה
2018 , עבודת חוץ 
 
ענת ורשבסקי | שפת המרחב השלישי
2019, איורים תלת-ממדיים בקופסאות תצוגה
 _______________________________________
 
מה אפשר לעשות במרחב השלישי ועם מי לבוא אליו?
פעילויות המרחב השלישי מודולריות, מגוונות ומשלבות עבודה בחללי המרחב השונים עם סיורים חווייתיים בוואדי ניסנאס. אנו מציעים השתלמויות, סמינרים, סיורים, סדנאות וכנסים, ונשמח לסייע בהתאמת התכנים והפעילויות לצורכי הקבוצה שלכם. מדריכי המרחב השלישי באים מכל קשת הקבוצות בחברה, לכל אחד ואחת סיפור שונה וייחודי שהם מביאים איתם למפגש עם הקבוצה. המדריכים קיבלו הכשרה יסודית שמתמקדת ביכולת ליצור שיח מוגן בקבוצה, על מנת לאפשר עיסוק בנושאים הרגישים שמרכיבים את המציאות סביבנו. אפשר לקבל הדרכה במגוון שפות. לפרטים נוספים, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר.
 
קהלי יעד
אנשי חינוך
סדנאות ופעילויות המתמקדות ברכישת כלים ועקרונות בחינוך למורכבות בחברה מרובת תרבויות.
 
עובדי המגזר הציבורי
תכנים המותאמים לנותני שירות לאוכלוסיות הטרוגניות, סדנאות המתמקדות בכשירות תרבותית ומספקות כלים לתקשורת מיטיבה.
 
ימי צוות
ימי גיבוש והעשרה לחברות וארגונים, בדגש על חשיפה חווייתית לתרבויות המרכיבות את חיפה וישראל, היכרות עם עקרונות השיח המוגן ומפגש בלתי אמצעי עם אורחים הבאים מקבוצות שונות בחברה הישראלית.
 
קבוצות בחברה הערבית
סדנאות וימי חוויה סביב תכנים שפותחו בהתאמה מיוחדת להקשר התרבותי-חברתי של קבוצות דוברות ערבית.
 
קבוצות מעורבות - יהודים וערבים
מיקוד ברכישת כלים לשיח מוגן על נושאים בעלי מקדם רגישות גבוה, במרחב שמאפשר התבוננות על זהות האחר בלי לוותר על הזהות העצמית.
 
בתי ספר יסודיים ועל-יסודיים
ימי פעילות ולמידה חווייתית המתמקדים בשאלות סביב זהות היחיד וזהות הקבוצה. שימוש ביצירות אמנות וביצירה אישית כפתח לעיסוק בנושאים חברתיים מנקודות מבט בלתי צפויות.
 
קבוצות מטיילים ותיירים
המרחב השלישי עורך סיורים חווייתיים המזמינים להתוודע לוואדי ניסנאס ולחיפה ״מבפנים״, דרך בתים, אנשים וטעמים המגלים מגוון קולות וסיפורים.
 
 
עמודים 17-18
לפרטים נוספים ותיאום סדנאות נא לפנות לנופר לוונדרי בית הגפן - 04-8142512
noffar@bhagefen.org 
____________________________________________________________________
המרחב השלישי
אמנים: ברוקן פינגאז, לוראן מארשל, רמי טריף, אמי ספרד פאטמה שנאן, הדיל אבו-ג'והר, אשרף פואח'רי, אמירה זיאן, אלעד לרום, שוקה גלוטמן, אניסה אשקר, רוני לויט, דיוי בראל, נואל ערפאת, למיס שחות, מוריה אדר פלקסין ונרדין סרוג'י.
אוצרות: יעל מסר והדס זמר בן-ארי
קונספט ופיתוח: נוואל אבו-עיסא, שרקי גולן ואסף רון
עוזרת לאוצרות: מריה דה-פינה
נגרות והקמה:  ששי מזור
עיצוב גרפי: איתמר חפץ
עיצוב חלל "הבית": עומרי בן-ארצי
עריכה לשונית: רונית רוזנטל
תרגום לערבית: ראג'י בטחיש
תרגום לאנגלית: שרון אסף
 
 
בית הגפן מרכז תרבות ערבי- יהודי
מנכ"ל: אסף רון
מנהלת ואוצרת גלריה בית הגפן : יעל מסר
רכזת פרויקטים גלריה בית הגפן: מריה דה פינה
פיתוח סיורים וסדנאות: שרקי גולן
מנהלת קשרי קהילה: נוואל אבן עיסא
מועצת המנהלים:הרב דובי חיון, רג'א זעאתרה, חדווה אלמוג, חוסאם ארמלי, חווה
רימון, כריסטינה אלח'אזן, רים בלאן, שחאדה סועאד, דוד גיא, ד"ר מאג'ד ח'מרה ,בתיה קלייט, סנאא אנדראוס, מוניר סלו
 
המרחב השלישי הוקם בנדיבות עיריית חיפה, משרד המדע, התרבות והספורט, מפעל הפיס, שגרירות ארצות הברית, forum ZFD, קרן תרבות חיפה, שגרירות שוויץ וקרן BFAMI.
 
 

מופעים מומלצים